6 rád ako vyriešiť problém

V každej jednej rodine, nech je akokoľvek idylická sa za jej existenciu riešila aspoň jedna vážna situácia. Môžete mi veriť, všetci máme problémy, či už menšie alebo väčšie. Je to o tom, ako veľmi si ich pripúšťate a ako ste schopný ich riešiť. Aj malý neriešený problém môže prerásť do situácie, z ktorej sa už neviete vyslobodiť a často môže končiť veľmi negatívne. Za každým problémom by na konci malo stáť vaše rozhodnutie. Ale ako ho dosiahnuť čo najefektívnejšie?

1. Definovanie problému

Veľa krát sa stáva, že nás niečo ťaží, ale ani sami nevieme presne čo to je. Tu by ste mali na chvíľku zastaviť a zistiť, čo je naozaj tým, čo vás ťaží a vyvoláva vo vás nežiadúce pocity. Pokiaľ ešte nie ste až tak hlboko zamotaný do problematiky danej veci, skôr sa na ňu viete pozrieť s nadhľadom, bez emócie a správne ju definovať. Ak sa však dostanete do štádia, že sa problém dlhodobo neriešil, začne vstupovať do hry  váš najväčší nepriateľ  … a tým je strach. Čo ak….? Ten treba úplne odložiť bokom, vedome a čo najrýchlejšie.

2. Za každým problémom stojí riešenie

Ak si viete už zadefinovať, kde sa stala chyba, je potrebné nabrať odvahu a pustiť sa malými krokmi do riešenia problému. Nastáva čas si rozmyslieť, ako na to. Nezabúdajte, že všetko má svoje riešenie a netreba sa nechať hneď na začiatku odradiť možnými komplikáciami, ktoré sa v ňom budú rysovať. Je možné, že výsledok nepríde hneď, ale každý  krok vás posúva bližšie do cieľa. Dôležité je prestať myslieť na samotný problém, ale rozmýšľať už nad jeho riešením. V tomto kroku je nutné nepodliehať príliš emóciám, ktoré v tom hrajú samozrejme dôležitú úlohu.

3. Zbierajte názory

Viete, čo vás ťaží. Máte ako taký plán vašej predstavy o riešení daného problému. Ale nie ste si istý, či je správne. Pokiaľ potrebujete radu, prejsť si váš plán, oslovte niekoho, koho názor je pre vás dôležitý. Môžno sa spýtajte na viacero názorov a zistite si ďalšie možnosti, ako by to riešili ostatní. Následne sa zamyslite, ktorá z možností by bola najideálnejším riešením podľa vami vybraných parametrov, ako sú: čas, peniaze, väzby, emócie alebo podľa hodnoty, o ktorú by ste pri riešení daného problému nechceli prísť.

4. Hľadajte čo najviac riešení

Na problém sa treba snažiť pozerať s nadhľadom, ako na projekt alebo výzvu. Pokiaľ si donekonečna budete hovoriť, že sa to nedá a bude vás to zužovať, budete si s tým spájať neustále emócie, všetko sa ešte viac skomplikuje. Pretože vás problém tak zahlti, že sa na neho nabalia ďalšie a cesta späť bude o to ťažšia. Vždy, keď sa stane niečo takéto, spomeňte si, že v minulosti ste boli určite dosť silný a motivovaný na to, niečo vyriešiť a zaručene sa vám podarila aspoň jedna vec. V čom je to teraz iné? Spôsob ostáva rovnaký, ale môže byť rýchlejší, efektívnejší a v neposlednom rade aj finančne menej náročnejší. Stačí si nazbierať o danej veci čo najviac informácii, napísať si všetky možné riešenia a popremýšľať, ktoré je pre vás to najvhodnejšie. Tu vás však môžu opäť prekvapiť emócie. Je dobré ich úplne nepotláčať /racionálne vyhodnotiť, čo je ich dôvodom/, ale určite im nevenovať prílišnú pozornosť.

5. Som v tom až po uši

Pokiaľ sa stane, že ste si túto hore uvedenú cestu už skúšali, ale nemala pozitívny výsledok, niekde sa stala chyba. Možno ste boli až príliš citovo zaangažovaný, možno ešte stále nepripravený postaviť sa tomu tvárou a možno iba potrebujete niekoho, kto vám na tejto ceste pomôže.  Tu vstupuje do hry viacero možností. Pomoc od blízkych, od odborníkov alebo aj kouča, ktorý sa danými vecami zaoberá a pomôže vám hľadať najoptimálnejšie riešenie vášho problému. S tým, že vyjde z vás a bude brať do úvahy všetky dopady na vaše pocity a následky s tým spojené. Vo výsledku riešenia by ste sa mali cítiť čo najviac komfortne, aby ste boli schopný ho aj realizovať. Pokiaľ dané riešenie vyjde z vás a zachová hodnoty, ktoré sú pre vás dôležité, je to to najsprávnejšie riešenie danej situácie.

6. Pomoc od kouča

K tomuto kroku sa viete dopracovať aj s osobným koučom, ktorý vás vie sprevádzať od úvodnej definície problému, až do samotného nájdenia pre vás najhodnejšieho riešenia. Často sa stane, že problém, ktorý ste neboli schopný riešiť niekoľko mesiacov alebo rokov má zrazu po pár sedeniach jasné riešenie. Nie názor cudzej osoby, nie to, čo by sa patrilo urobiť, ale to, čo VÁS bude motivovať riešiť to efektívne a hlavne čo najlepšie pre vás. Preto sa netreba obávať niekoho osloviť a ušetriť si nervy, čas, peniaze a možno aj vzťahy v rodine alebo partnerstve. Kouč vám nebude radiť, bude tam pre vás počas celej tej dlhej a zamotanej cesty.  Spoločne sa s ním prepracujete k najlepšiemu riešeniu alebo k zmene vášho postoja na danú situáciu tak, aby ste odchádzali spokojný  a motivovaný konať. 

Vaša osobná koučka Darina Peniašková

autor: Darina Peniašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *