Čo Vám prinesie kouč?

Každá vec, ktorá Vás posunie vo Vašej životnej knihe o ďalšiu kapitolu vpred je úžasná. Nech sa z nej máte naučiť čokoľvek a nech je to akokoľvek ťažké. Ste dosť silný na to, aby ste to vedeli prijať a pracovať s tým najlepšie, ako sa dá. Využite potenciál každej jednej príležitosti vo Vašom živote. Keď začnete konať, začnú sa diať pozitívne zmeny smerom vpred.

Neviem ako ďalej

Jednou takouto zmenou na ceste ľudí, ktorí chcú riešiť svoje problémy inak ako slovami: “ja už naozaj neviem ako ďalej”, je aj koučing. Ide o spôsob, ako sa pozrieť  na veci, čo nás ťažia z inej perspektívy, ale s tým, že sa v tom celom zachová Vaša osobnosť a o výsledku rozhodujete Vy a nie kouč alebo niekto iný. Ten je tam na to, aby Vás sprevádzal po miestach, ktoré ste pri Vašom riešení nevideli a následne ste mali priestor ich dôkladne preskúmať a vybrať si pre Vás najvhodnejšie riešenie alebo postoj.

Certifikovaný kouč

Kouč Vám nikdy nebude radiť, to nie je jeho úlohou. Týmto znakom a mnohými ďalšími sa odlišujú skúsení certifikovaní kouči od tých ostatných. Často krát sa stretávame s názorom, že dnes je koučom hocikto.  Na to, aby ste sa stali certifikovaným koučom si musíte najprv prejsť medzinárodným výcvikom koučov, ktorý stojí niekoľko tisíc eur.  Následne je potrebné odkoučovať stovky hodín, naberať skúsenosti, koučovacie kompetencie. Lebo aj v tomto povolaní (ja ho skôr nazývam poslaním) platí, že učenie robí majstra. A preto, aj skúsení certifikovaní kouči neustále pracujú na nových koučovacích zručnostiach, vymieňajú si cenné rady z praxe, ale hlavne stále koučujú.  Za takýmto koučom stojí mnoho hodín transformačných rozhovorov, vyriešených situácií, zmenených postojov a uvedomení.

Úspešní ľudia majú kouča

Na Slovensku je slovo kouč celkom mladým pojmom. Skôr sa s ním stretávajú ľudia z nadnárodných firiem alebo z biznisu vrámci rozvojových aktivít. V dnešnej dobe má svojho kouča skoro každý úspešný na sebe pracujúci človek. Tak, ako máte trénera na cvičenie, zubára na dokonalý chrup, kaderníčku na nový účes, tak máte vo svojom živote človeka, ktorý sa stane Vašim dôverníkom a pomocníkom na cestách, kde problémy dostávajú riešenie. Ten, kto si postupne rieši ťaživé veci následne dokáže rýchlejšie napredovať, má motiváciu konať a hlavne cíti z vyriešených vecí úžitok alebo uvedomenie.

Nie len biznis

Ale úprimne, kto v dnešnej dobe nemá niečo, čo ho ťaží? Čo by si potreboval prebrať, pozrieť sa na to inak? Aj mimo sveta biznisu je kouč veľmi prospešným spoločníkom v riešení rôznych životných tém. Obracajú sa na nás ľudia, ktorých ťažia manželské otázky, vzťahy, pracovné príležitosti, životná motivácia, rodina, nový podnikateľský plán alebo nevysporiadaný spor…. Čokoľvek, čo vo Vás vyvoláva pochybnosti alebo sa nachádzate v slepej uličke je vhodné na rozhovor s koučom.

KOUČ

  • neradí, sprevádza Vás a pritom zachováva Vašu osobnosť a o výsledku rozhodujete Vy sám
  • dáva otvorené a silné otázky, ktorými smeruje k Vašim silným a hlbokým odpovediam
  • sprevádza Vás od problému k cieľu
  • hľadá s Vami cesty k riešeniu alebo k zmene postoja
  • udržiava diskrétnosť rozhovorov /etický kódex koučov ICF/
  • nie je mentor, poradca, tréner alebo konzultant- pokiaľ to nemá vo svojich ďalších službách, ktoré ponúka
  • podporuje Váš rozvoj schopností a zručností
  • snaží sa vo Vás  maximalizovať pracovný a osobný potenciál
  • podnecuje k premýšľaniu, uvedomeniu skutočností, svojich hodnôt
  • využíva Vašu vnútornú motiváciu

Vaša osobná koučka Darina Peniašková

autor: Darina Peniašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *