Prečo má negatívne zmýšľanie takú moc?

Čítali ste už asi veľa článkov na tému, že ak chcete niečo zmeniť, treba v prvom rade pozitívne myslieť. Koľko dní sa vám podarilo pozitívne myslieť podľa overeného a jednoduchého návodu motivačných knižiek? Ako ľahko to v tej knihe vyzeralo, ale v reále to tak vôbec nebolo. Čo stojí za tým?

Skúste sa na chvíľu zamyslieť, akú silu prikladáte myšlienkam, ktoré majú pozitívny charakter. Koľko času nad nimi premýšľate? Asi nie až tak veľa, ako nad tými, ktoré nám nedávajú spávať, nechutí nám kvôli nim jesť a občas sa stanú celým našim vesmírom. Negatívne myšlienky. Tie, ktorým dávame moc, ktorú si nezaslúžia.

Strach a obavy

Peter bol chlap s normálnym zamestnaním, v ktorom zarobil dosť peňazí na slušné uživenie svojej rodiny. Mal ženu, ktorá pracovala ako sestrička a jedného syna. Náklady boli primerané každej inej rodine v tomto zložení. Bývali v byte na okraji mesta, raz za rok mohli ísť v lete k moru. Ale Peter stále niekde v pozadí mysle pociťoval tlak toho, že zlyhá- v práci, doma, ako manžel a aj ako otec. Čo ak…. ? Čo keď….? V hlave mal neustály strach a starosti. A tie sa stali jeho radcami a najbližšími kamarátmi.

Bol pod nepretržitým tlakom a ťaživými pocitmi, kvôli ktorým bola jeho nálada občas až katastrofická. Odzrkadlovalo sa to na komunikácii v práci, doma so ženou, nemal náladu na nič, ani hrať sa so synom. Stále mal v hlave to, čo sa môže stať, čo nestihol, čo musí urobiť. Starosti pohltili celý Petrov svet. Prestal sa tešiť a neustále čakal niečo zlé.

Čierny oblak

Peter sa dostal do Čierneho oblaku. Stav, keď starosti začali vytvárať okolo neho negatívnu energiu, ktorá zakryla všetko pozitívne. Nevnímal, že má stále dobrú prácu, že doma so ženou aj synom je všetko v poriadku, že nič tak katastrofálne sa okolo neho nedialo. Petra pohltili obavy, ktoré si sám vytvoril. Dával im svojou pozornosťou takú moc, že dennodenne naberali na sile.

Čierny oblak nad Petrovou hlavou nabral neskutočné rozmery. Začal ho ovládať. Sila oblaku je v tom, že dokáže pravidelne opakovať svoje účinky. Nespočíva v tom, či sa tie obavy naplnia alebo nie. V živote asi každý z nás poznal svoj čierny oblak- obavu z práce, vzťahu, choroby, zlyhania, straty partnera, samoty. Ten náš oblak bol vtedy ťažší, bral nám úsmev a aj chuť niečo robiť. Bral nám pokoj. Ten nesmierne vzácny pocit, že všetko je ako má byť.

Vždy vyjde slnko

Oblak s našimi obavami a starosťami nám prekryl všetko pozitívne. Kde zmizla tá radosť, pokoj a šťastný život? Človek, ktorý stojí pod tým oblakom už nič z toho necíti. Tlačí ho do kolien a nevníma, že vždy nad každým oblakom tróni ešte slnko. Aj nad tou kopou čiernej masy v našej hlave, ktorá svojou silou prekrýva jeho lúče. Čierna masa negatívnych myšlienok nás doviedla k beznádeji, obviňovaniu, k nepokoju a boju o prežitie. Je to veľmi nebezpečný stav, kedy si myslíte, že okrem vás to nikto nevidí a nevie vám pomôcť. Ste na to sami- vy a všetky tie obavy a strachy.

Ako povedal John Milton: “ Myseľ je sama sebe priestorom, z pekla dokáže urobiť nebo a z neba zase peklo.” Pokiaľ ste v Petrovom príbehu spoznali ten váš alebo niekoho z vašich blízkych, vždy je možnosť, aby ste v tom neboli sami.

Nezabúdajte, nad každým oblakom vždy tróni slnko a neprší večne. Aj k vyjasneniu počasia vo vašom živote vám môže byť nápomocné sa o tom porozprávať s koučom a prísť na možnosti, ako oblak zmenšovať. Až sa zas rozvidnie a lúče vám začnú opaľovať bledú, ale už veselšiu tvár.

Vaša osobná koučka Darina Peniašková

Autor: Darina Peniašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *